Sağlık Bakanlığı ve Kamuoyuna Duyurulur

 

Sağlık Bakanlığı ve Kamuoyuna Duyurulur

 

Üçüncü yılı içerisinde bulunduğumuz Covid-19 Pandemi sürecinin başından itibaren tüm sağlık çalışanlarının iş yüklerinin katlanarak arttığı bir dönemi yaşıyoruz. Bu süreçte sağlık emekçilerinin ortaya koyduğu özveri ve fedakarlık toplum tarafından takdirle karşılanmıştır.

Kimi zaman alkışlarla ödüllendirilen bu süreçte, tüm sağlık çalışanlarının beklentisi özlük haklarında yapılacak düzenlemelerle çalışma motivasyonlarının korunmasıydı. Sağlık Bakanımızın sürecin başından itibaren ''Sağlık Çalışanlarının özlük haklarıyla ilgili düzenlemelerin” yapılacağıyla ilgili açıklamaları da beklentiyi artırmış; 15 Ağustos’u tüm Sağlık Çalışanlarının beklemesi, sorunların çözüleceği gibi söylemlerde durumu perçinlemiştir.

12.08.2022 tarihli Resmi Gazete de ''beklenen'' Sağlık Bakanlığı Ek Ödeme Yönetmeliği yayınlanarak yürürlüğe girmiştir. Büyük bir gizlilikle hazırlanan yönetmeliğin saha paydaşlarının fikri alınmadan ortaya konduğu ilk aşamada göze çarpmaktadır. Sağlık çalışanlarının tek kalemde ödenmesini beklediği maaşların, taban ödeme adı altında yeni kalemlerin türetilerek giderek parçalı hale getirildiği görülmüştür.  Daha da üzücü olan nokta; Fizyoterapistlerinde dahil olduğu sağlık hizmetleri sınıfı gibi sağlık meslek mensuplarının en büyük grubuna “0,32” şeklinde uygulanacağı ifade edilen taban ödeme katsayısıdır. Bu katsayı karşılığı yapılacak ödeme, ilgili çalışanlarının beklentilerinin çok uzağında kaldığı gibi kesinlikle kabul edilebilir değildir. 

Yayınlanan yönetmeliğin fizyoterapist, eczacı, hemşire, diyetisyen, psikolog ... gibi sağlık meslek mensuplarını içine alan sınıflar için olumsuz bir motivasyon ortaya koyacağı büyük bir gerçeklik olarak karşımızda durmaktadır.

Almış olduğumuz eğitimi, fiziksel yıpranmayı, riskleri, bilgi ve becerimizi yansıtmayan ve yıllardır düzeltilmesini beklediğimiz tavan ve unvan katsayılarının taban katsayısı ile birlikte hak ettiği oranlara çekilmesi elzemdir.

Sağlık Bakanlığını yayınlanan yönetmeliği gün geçmeden revize etmeye davet ediyoruz. Yayınlanan yönetmelik daha büyük problemler ortaya çıkarmadan ivedi bir şekilde yapılacak düzenlemeye Türkiye Fizyoterapistler Derneği olarak katkı sunmaya hazır olduğumuzu buradan Bakanlık yetkilileri ve kamuoyu ile paylaşıyoruz.

 

Saygılarımızla

Türkiye Fizyoterapistler Derneği

15.08.2022

 

 

Kanser Haftası Etkinliği 1-7 Nisan 2023

 30 Mart 2023 Perşembe

Gazi Üniversitesi ile Türkiye Fizyoterapistler Derneği Onkolojik Rehabilitasyon ve Palyatif Bakim Çalışma Grubu Ortak Etkinliği

Devamı

Türkiye Fizyoterapistler Derneği Deprem Bölgesinde

 26 Şubat 2023 Pazar

Türkiye Fizyoterapistler Derneği 6 Şubat tarihli ülkemizde meydana gelen deprem neticesinde on binlerce fizik tedaviye ihtiyaç duyan yaşlı, çocuk ve yetişkin hastaların fizyoterapi hizmetlerine yerinde ve zamanında ulaşabilmeleri için depremin ilk gününden itibaren sahaya inen her türlü desteği sunan MÜSİAD derneği Ile birlikte işbirliği yaparak sahaya fizyoterapist göndermektedir.

Devamı

İnovasyona Dev Yatırım

 10 Ekim 2022 Pazartesi

İnovasyon

Devamı

2022 YKS Yerleştirme Sonuçları Açıklandı

 17 Ağustos 2022 Çarşamba

Üniversitelerimizin Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Fakülteleri/ Bölümlerine yerleşen tüm genç arkadaşlarımızı kutluyoruz.

Devamı

2022 Üniversite Adaylarına

 26 Temmuz 2022 Salı

4 yıllık bir eğitim sonunda FİZYOTERAPİST olmayı tercih edecek arkadaşlarımız için kısa bir bilgilendirme yapmak istiyoruz.

Devamı

Nadir Hastalıklar 2022 Konferansındayız

 2 Temmuz 2022 Cumartesi

Türkiye Fizyoterapistler Derneği İstanbul İl Temsilciliği olarak Üsküdar Bağlarbaşı Kongre ve Kültür Merkezi'nde ANKA ekibinin düzenlediği Nadir Hastalıklar Konferansındayız.

Devamı

İstanbul'da fizyoterapistler buluşması daha

 27 Haziran 2022 Pazartesi

TFD İstanbul İl Temsilciliği olarak düzenlediğimiz boğaz gezimizde meslektaşlarımızda birarada olmak ve İstanbul Boğazının eşsiz güzelliklerini seyretmek guzeldi.

Devamı

TFD İstanbul İftar 18 Nisan

 18 Nisan 2022 Pazartesi

"Sağlığa Dokunan Eller" Fizyoterapistler TFD İstanbul İftarında Buluştular

Devamı

TFD İstanbul Öğrenci Buluşmaları: Okan Üniversitesi

 12 Nisan 2022 Salı

TFD İstanbul Üniversite Öğrenci Buluşmaları Konferansı için Okan Üniversitesi'ndeyiz

Devamı

8 Nisan Türkiye Fizyoterapistler Günü

 8 Nisan 2022 Cuma

Tüm meslektaşlarımız ve öğrencilerimizin 8 Nisan Türkiye Fizyoterapistler Günü Kutluyor, önümüzdeki 50 yılda mesleğimizin deneyimlerin ışığı ve gençlerin vizyonu ile yükselmesini diliyoruz.

Devamı

TFD İzmir İftar 8 Nisan

 8 Nisan 2022 Cuma
Devamı

Canlı Yayın: Fizyoterapi ve Rehabilitasyonda Tele-rehabilitasyon

 12 Şubat 2022 Cumartesi

Canlı yayın: Fizyoterapi ve Rehabilitasyonda Tele-rehabilitasyon

Devamı

COVID-19 ENFEKSİYONUNDA AKUT VE POST-AKUT FİZYOTERAPİ VE REHABİLİTASYON

 10 Nisan 2021 Cumartesi

"COVID-19 ENFEKSİYONUNDA AKUT VE POST-AKUT FİZYOTERAPİ VE REHABİLİTASYON" adlı derlemeye ulaşmak için tıklayınız

Devamı

Videolar

 10 Nisan 2020 Cuma
Devamı

Sevgili Üniversite Adayları

 10 Nisan 2020 Cuma
Devamı